wtorek, 17 listopada 2015

Płodność mężczyzn po 45 roku życia

Najczęściej występują: Zaburzenia płodności Na płodność kobiety mogą mieć wpływ rozmaite czynniki. Objawy spadku poziomu hormonów płciowych występują również u mężczyzn. Mój testosteron”, z okazji Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy, obchodzonego października. Przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn.


Do wystąpienia problemów z płodnością przyczynia się otyłość, wiek (po 40. roku życia zdolność do poczęcia dziecka zaczyna maleć), aktualne lub przebyte choroby przenoszone drogą płciową, palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Również niektóre leki mogą powodować trudności z poczęciem. Naukowcy z Reproductive Technology Laboratories w Los Angeles przeprowadzili badania, które nie pozostawiają złudzeń. Po roku życia spada również odsetek plemników o prawidłowej budowie, a po – dodatkowo zmniejsza się objętość ejakulatu. Mało tego, szanse te systematycznie maleją wraz z wiekiem, a proces ten postępuje dość szybko.


Andropauzą powszechnie nazywa się okres w życiu mężczyzny (najczęściej po roku życia), zapowiadający starzenie się. Męskie przekwitanie znamionuje pojawienie się szeregu dolegliwości somatycznych, psychologicznych i zmiany w sferze seksualnej. Ich przyczyną są wielonarządowe zmiany w organizmie. Męska płodność maleje oczywiście z wiekiem, choć faktycznie plemniki są zdolne do zapłodnienia prawidłowo funkcjonującej komórki jajowej przez całe życie mężczyzny.


Co ciekawe, po ukończeniu roku życia wzrasta ilość plemników zawierających chromosom X, a więc starsi ojcowie mają większą szansę na spłodzenie córki niż syna. Od dawna wiadomo, że płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny jest uzależniona od wieku. Po czterdziestym roku życia następuje jednak zauważalny spadek płodności. Obecnie mamy do czynienia z rozwojem medycyny, który powoduje, iż wiek osób, które stają się po raz pierwszy rodzicami podwyższył się do a nawet roku życia. Panuje powszechna opinia, że po 35.


Coraz więcej późnych matek rodzi zdrowe dzieci. Nareszcie potwierdzają to i statystyki, i naukowe badania. Do spadku stężenia tego hormonu przyczyniają się oprócz postępującego wieku: stres, brak aktywności fizycznej, niedobór snu i złe nawyki żywieniowe. O ciąży po roku życia opowiada dr n. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie. Współpracuje z Kliniką Demeter w ramach Poradni Diagnostyki i Leczenia Niepłodności.


Jak przypomina, u większości mężczyzn poziom testosteronu obniża się już po 35. Dlatego każdy mężczyzna dbający o swoje zdrowie powinien przynajmniej jeden dzień roku zarezerwować na badania profilaktyczne, które pokażą nieprawidłowości występujące w organizmie. Po menopauzie nie można wprawdzie zajść w ciążę, ale jest to możliwe wcześniej, to znaczy w okresie okołomenopauzalnym. Okres reprodukcyjny jest pojęciem szerokim i dotyczy zakresu wieku w którym istniej możliwość uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. To oznacza, że o dziecko mogą się starać nawet kobiety po 45.


Czy to oznacza, że w trakcie menopauzy możemy zapomnieć o antykoncepcji i się nie zabezpieczać? Jak wiek wpływa na płodność mężczyzn? Mężczyźni pozostają płodni do późnej starości. Jednak wraz z wiekiem rośnie liczba nieprawidłowości w nasieniu.


Jednak często styl życia kobiety ma istotny wpływ na zmiany zachodzące w wieku pomenopauzalnym. Badania wykazały, że u kobiet palących objawy zbliżającej się menopauzy mogą pojawić się zaraz po 40. Granica jak widać, jest dość płynna. Po 40-ym roku życia w organizmie mężczyzny dochodzi do szeregu zmian. Obniża się witalność i kondycja organizmu, następuje utraty siły mięśniowej, jędrności skóry, obniża się płodność i jakość życia seksualnego – spada libido i pojawiają się problemy z erekcją.


Za większość tym zmian odpowiada sp. Późne ojcostwo ma wpływ nie tylko na powyższe patologie. Tym samym wiek mężczyzny również ma wpływ na płodność pary starającej się o dziecko. Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka po roku życia spada o rocznie. Szacuje się, że u kobiet po 40.


Z powodu zmian genetycznych, które gromadzą się w plemnikach, płodność mężczyzn znacznie spada po 35. O wynikach badaczy z USA donosi serwis BBC. Obecnie panuje przekonanie, że to kobieca a nie męska płodność podlega silnemu działaniu czasu.


Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych płodność najczęściej wraca już w kolejnym cyklu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty