środa, 19 września 2018

Ślub konkordatowy

Czym jest ślub konkordatowy ? Najważniejszą cechą ślubu konkordatowego jest wywoływanie skutków zarówno wyznaniowych jak i prawnych. Do prawodawstwa polskiego ślub konkordatowy wszedł na mocy Konkordatu podpisanego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Od tego momentu ślub konkordatowy jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną.


Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Zdecydowaliście się na ślub wyznaniowy (tak zwany kościelny albo konkordatowy)?

Jeśli chcecie, żeby małżeństwo było uznane przez prawo polskie, musicie wcześniej zgłosić się do urzędu stanu cywilnego (USC) po zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Obecnie najwięcej młodych par decyduje się na ślub konkordatowy , gdyż pozwala on w kościele dopełnić wszystkich formalności, aby zawarty związek. Polskie prawo nie uznaje samego ślubu kościelnego jako aktu prawnego. Oprócz niego należy więc wziąć ślub cywilny lub podjąć odpowiednie czynności, aby małżeństwo kościelne (kanoniczne) spełniało warunki tzw. Zamiast dzielić ślub cywilny i kościelny, zdecydowaliście się na ślub konkordatowy.


Choć w takim przypadku większość formalności zostaje przeniesiona do kościoła, nie zwalnia Was to z wizyty w USC. Aby uzyskać ślub konkordatowy , trzeba uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Akt małżeństwa – zawarcie małżeństwa przed duchownym - ślub wyznaniowy ze skutkami cywilnoprawnymi - ślub konkordatowy XML A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę Szczegóły.

Kategoria sprawy Akta stanu cywilnego. Komórka odpowiedzialna Urząd Stanu Cywilnego. Przyszli małżonkowie oraz świadkowie składają podpisy na dokumentach ślubnych. Gdy narzeczeni podejmują decyzję o ślubie i rozpoczynają poszukiwanie informacji na ten temat, na pewno spotykają się z określeniem ślubu w trzech wersjach – ślub konkordatowy , ślub kościelny, ślub cywilny.


Liczba ta będzie z pewnością rosnąć – coraz więcej podróżujemy, wyjeżdzamy na stypendia, lub po prostu decydujemy się na życie w innym kraju. Ceremonia ma miejsce w kościele, a wszystkie formalności z nią związane załatwiane są w kancelarii parafialnej. Zawarcie ślubu kościelnego i cywilnego poza romantyczną częścią wiąże się także z wieloma formalnościami.


Jeżeli jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu jeszcze przed Wami i, tak jak my, zdecydowaliście się na ślub konkordatowy , to mam dla Was dobrą wiadomość #128521;. Znaleźliście się w odpowiednim miejscu, aby dowiedzieć się jak załatwić wszystko, co związane z ceremonią zaślubin w kościele. Trudno wszak dziwić się temu, skoro sama ceremonia kościelna nie jest w naszym kraju uznawana prawnie, a niewielu zakochanych pragnie zawierać ślub w świątyni oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego.


Coraz więcej par decyduje się na to, by wziąć ślub konkordatowy. Konkordatowy jest jednocześnie ceremonią religijną oraz aktem prawnym, bowiem Kościół ma obowiązek w ciągu dni od daty zawarcia małżeństwa przesłać dokumenty do urzędu stanu cywilnego, który sporządza akt ślubu. Nasze doświadczenie to setki zadowolonych Klientów z wielu części świata, takich jak: Polska. Potem ewentualnie mogli wziąć ślub kościelny.


Musieli więc wszystkie formalności wykonywać dwa razy. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa najlepiej rozpocząć od kontaktu z księdzem i rezerwacji terminu w kościele, w którym planuje się zawarcie małżeństwa. Terminy, dokumenty, nowe przepisy.


Na spotkaniu młodzi dowiedzą się o zwyczajach i wymogach danej parafii, terminach i formie.

USC do którego należysz) i dowód osobisty - na tej podstawie. Nie zapominajmy natomiast, że ślub przed ołtarzem z cudzoziemcem – czy to wiary katolickiej, czy innej – wymaga dopełnienia innych formalności. Małżeństwo kobiety i mężczyzny zawarte zgodnie z prawem wewnętrznym kościoła lub innego związku wyznaniowego nazywane jest małżeństwem wyznaniowym. Teraz wystarczy zgodna wola obu zainteresowanych stron i sakramentalne Tak wypowiedziane podczas uroczystej ceremonii zaślubin w kościele.


Aby Ślub był wyjątkowy, przygotowania należy zacząć dużo wcześniej. LUB KONKORDATOWY Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską podpisano ustawę Konkordatową. W związku z nią i po uchwaleniu odpowiednich zmian w polskim ustawodawstwie istnieje obecnie możliwość zawierania małżeństwa konkordatowego (kanonicznego). Para, która chce do niego przystąpić, musi pzgromadzic odpowiednie dokumenty i przedstawić je w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w parafii kościelnej. Aby zawrzeć ślub w Kościele Ewangelicko-Augsburskim należy osobiście stawić do USC w celu pobrania stosownych dokumentów stwierdzających brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.


Ważność zaświadczenia upływa po miesiącach. Pozyskane w USC dokumenty należy dostarczyć do kancelarii parafialnej. Co to jest ślub konkordatowy i co warto o nim wiedzieć? Jakie dokumenty do ślubu przygotować i kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?


Weselne Wilczopole podpowiada co zrobić! Wydaje mi się, ze w pozwie należy napisać, że zawierałaś ślub konkordatowy przed proboszczem i dołączyć odpis aktu ślubu z USC, bo pewnie taki dokument istnieje. W sądzie wiedzą co to ślub konkordatowy więc będą wiedzieli, że mają udzielić rozwodu TYLKO od strony prawnej a nie kościelnej.


Urząd Stanu Cywilnego w Lublinie – formalności przed ślubem w USC Niezależnie od tego czy planujecie ślub konkordatowy czy tylko ślub cywilny, będziecie musieli odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego, żeby dopełnić wszystkich formalności. Wedle życzenia pary młodej ślub może odbyć się w innej parafii, niż ich własne, jednakże do tego potrzebna jest specjalna licencja wydawana przez proboszcza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty