środa, 4 grudnia 2019

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych z zagranicy

Zasiłek dla bezrobotnych będzie przyznany na podstawie polskich przepisów i wypłacany w wysokości przysługującej zgodnie z polskim prawem. Zasiłki urząd wypłaca w okresach miesięcznych z dołu. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który zasiłek przysługuje.


Za okres pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych urząd wystawia PIT 11. Kiedy zostanie przyznany zasiłek w pełnej wysokości, a kiedy obniżony lub podwyższony? Sprawdź, ile wynosi każda z tych kwot. Jak już wskazano, każdego roku z dniem czerwca następuje zmiana wysokości zasiłków dla osób bezrobotnych.


Wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Podstawowe kwoty zasiłku ustalane są oddzielnie na każdy rok podatkowy. Osoba powracająca z zagranicy może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych: polski lub z kraju, w którym pracowała. W jakiej formie odbywa się transfer zasiłku dla bezrobotnych z Anglii do Polski. Należy podkreślić, że okres na jaki przyznany jest zasiłek i jego wysokość zależą.


Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Tam powinna otrzymać odpowiednie świadczenie. Transfer zasiłku z zagranicy Dla osoby pracującej w Anglii najprostszym sposobem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych będzie zarejestrowanie się w brytyjskiej instytucji ds. Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.


Po czterech tygodniach pozostawania w dyspozycji tej instytucji może ona wyrazić chęć poszukiwania. W Hiszpanii nie pobierałam żadnych świadczeń. Mam przepracowane miesięcy w Hiszpanii, później urodziłam dziecko i od trzech lat przebywam znowu w Polsce. Mam pytanie: czy te miesiące sprzed lat będą liczyły mi się w Polsce do zasiłku dla bezrobotnych? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym?


Oznacza to, że po przyjeździe z zagranicy należy przepracować minimum rok, nabyć prawo do nowego zasiłku i dopiero wtedy powtórnie można wyjechać za granicę z transferem zasiłku w celu poszukiwania pracy. Z prawa do transferu zasiłku można skorzystać tylko jeden raz, między dwoma okresami zatrudnienia uprawniającymi do zasiłku. Pytanie: Czy zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która legalnie przepracowała ponad lata za granicą (w państwie członkowskim), a obecnie powracającej na stałe do kraju? Jeśli tak, jakie trzeba posiadać dokumenty i gdzie należy zgłosić prośbę o udzielenie takiego zasiłku. Najwięcej osób pobiera świadczenia po pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Austrii oraz Niemczech – wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.


Osoba, która pracowała za granicą i powróciła do kraju może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Korzystając z przysługującego Ci prawa transferu zasiłku, możesz przyjechać np. Przyznanie zasiłku jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków. Jeżeli po powrocie z zagranicy nie byliśmy zatrudnieni nawet przez niedługi czas w Polsce to w celu uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych należy wykazać, że jest się pracownikiem powracającym i podczas ostatniej pracy za granicą posiadaliśmy miejsce zamieszkania w Polsce, przy czym przez miejsce zamieszkania należy rozumieć. Jaka umowa do niego uprawnia?


Nie wiesz, czy twoja umowa daje ci prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Zobacz, jaki rodzaj pracy upoważnia do przyznania świadczenia z urzędu pracy. Okres wypłaty świadczenia może jednak zostać skrócony, na przykład z powodu zwolnienia się z pracy przez rejestrującą się osobę, o dni.


Niestety, świadczenie to jest dosyć niskie i jest uzależnione od stażu pracy. Dodatkowo, jeśli będziemy pobierać zasiłek dłużej niż miesiące, to jego wysokość obniży się. Prawo do zasiłku typu Arbeitslosengeld II (Alg II), znanego również jako Hartz (jest on przeznaczony m.in. na pokrycie kosztów ogrzewania, eksploatowania wody i innych mediów), mają również osoby z zagranicy, spełniające warunek pracy przez 3dni i posiadające prawo do pobytu w Niemczech.


Polski z Irlandii gdzie przepracowałam lat. Okazało się że nie dostałem zasiłku dla bezrobotnych ponieważ nie mam udokumentowanego czasu pracy za granicą (kilka lat legalnej pracy w UK) ale. Przez pierwsze dwa miesiące możesz otrzymać maksymalnie średniego wynagrodzenia, a za następne miesiące już jedynie.


Po powrocie zarejestrowałam się w PUP gdzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty