poniedziałek, 23 marca 2020

Ślub kościelny z apostatą

Czy ślub z apostatą zachowuje ważność? Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe. Czy jest możliwy ślub kościelny w naszym przypadku ? Otóż moja partnerka jest po rozwodzie cywilnym (zgodziła sie na rozwód z jej winy mimo tego że oboje tego chcieli), a teraz staraja sie o anulowanie ślubu koscielnego bo praktycznie zostali. Tak, pod warunkiem, że on jest nieochrzczony, innego wyznania, albo jest apostatą.


W każdym innym przypadku istnieje domniemanie, że jest.

Witam, chcę wystąpić z kościoła, jednak jestem po ślubie kościelnym i posiadam ochrzczone(!) dzieci. Nie znalazłem nigdzie w sieci jakie konsekwencje ponosi w takiej sytuacji moja żona, która co prawda do kościoła już od dawna nie chodzi i nawet czyta od kliku dni Onfraya, ale występowanie jeszcze jej nie w głowie. Takie teoretyczne rozważanie, po wczorajszym akcie pana Palikota.


Czy apostazja oficjalna jest powodem do unieważnienia małżeństwa lub (w innych wyznaniach) do rozwodu? Coś mi świta że gdzieś w Nowym Testamencie o tym było, ale jak teraz patrzy się. Potem jedna osoba dokonała aktu apostazji. Chodzi o to czy ta druga osoba - w razie rozwodu cywilnego - będzie mogła przystąpić do ślubu kościelnego. Przyczyna unieważnienia małżeństwa musi zaistnieć przed jego zawarciem (choćby w ukryciu).


Sama apostazja po fakcie niczego nie zmienia.

Czy taka osoba może wziąć ślub kościelny? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu. Znajoma chce wyjąć za mąż za Anglika, luteranina. Obu rodzinom bardzo zależy na ślubie kościelnym we własnym obrządku (w każdym wypadku ślub będzie w Polsce).


Czy ze strony katolickiej istnieje jakaś mozliwość pogodzenia tego, tzn. Polski i wziąć udział w ceremonii, podobno w Anglii nie ma z tym. Jeśli katolik chce wziąć ślub z apostatą, musi uzyskać od władz Kościoła Katolickiego specjalną dyspensę.


Podobnie, musi otrzymać ją apostata, który ze znanych tylko sobie przyczyn, postanawia wziąć ślub kościelny - z katolikiem, innowiercą, czy też innym apostatą. Mam pytanie : co wspólnego ma kościół powszechny w tym katolicki z wiarą. Lecz to wcale nie zmienia faktu ,że gorąco wierzę w Boga i mam nadzieję, że zejdzie na ziemię i zrobi porządek z ludzmi. Grażyna Barzdo-Wach mieszka w Gdańsku, zajmuje się konsultingiem, ma lat. Zanim poszła powiedzieć proboszczowi, że nie chce już należeć do Kościoła, spisała, co jej się z. Po za tym zaproponowałam kompromisowo dwa śluby - cywilny, kameralny w Warszawie w obecności rodziców obojga (rodzice, a nawet dziadek też mogą być świadkami) oraz dziadka i ewentualnie uroczysty obiad po ślubie oraz drugi ślub kościelny poza Warszawą - na terenie panny młodej z normalnym weselem dla wszystkich którzy są w stanie.


Z co łaska można spotkać się w wypadku towarzyszenia do grobu niewierzącemu zmarłego na prośbę jego wierzących krewnych, albo, gdy para chce wziąć ślub w parafii, z którą nie jest. To znaczy, że apostatą nie jest ten, kto „wypisuje się” z Kościoła wyłącznie z racji podatkowych, jak to może mieć miejsce w Niemczech, albo jest po prostu obrażony na swojego księdza proboszcza, ale ten, kto świadomie i dobrowolnie odrzuca wspólnotę wiary, sakramentów i zwierzchnictwa kościelnego. Obiecał mi ślub lat temu a tu dalej nic i jeszcze się teraz zaczął wykręcać.


Na samym wstępie warto zauważyć, że każda religia ostrzega narzeczonych przed zawarciem związku „mieszanego”! Nie można wydać zgody na ślub mieszany bez spełnienia warunków: 1.

PL - Witam, co sadzicie na ten temat? CZy taki zwiazek jest mozliwy na dluzsza. Jak wrócić do kościoła jeśli oświadczyło się iż jest się apostatą co do wiary? Biorąc pod uwagę, że społeczeństwa, to katolicy, istnieje b. Realia są takie, że pewnie z połowa ludzi biorących ślub w KK są niepraktykujący na co dzień. Jak chcą ślubu, to się wtedy wybierają do kościoła z kilkoma wizytami, zapoznają się z proboszczem i ślub w końcu zawierają.


Naprawdę dziwnie kombinujesz, że żeby wziąć ślub kościelny, najpierw trzeba z Kościoła wystąpić. Coraz więcej Polaków wypisuje się formalnie z Kościoła. Apostaci mają już swoje logo, a nawet sklepik z gadżetami. Dziewczyno, wziął z tobą ślub kościelny! Nie nalegał na seks przed tym ślubem!


Nie robi ci wyrzutów że chodzisz w niedziele na msze, zamiast spędzać je z nim w ciekawszy sposób. Z uwagi, na to, że jest to specyficzna sytuacja, wszelkie formalności należy ustalać indywidualnie w miejscu zawierania ślubu. Zawsze w trudnych sprawach wątpliwości należy zgłaszać Kierownikowi USC, którego zadaniem jest rozwiązanie problemu. A to praktycznie oznacza nacisk na ślub kościelny, który często nie ma nic wspólnego z przekonaniami religijnymi kogokolwiek z małżonków.


Wypisywania się z Kościoła też bym nie nazwał ‚walką z Kościołem’. Z tego co GW pisała wynika, że ten Kotliński nie tylko nie jest apostatą. Bo ksiądz widocznie zapomniał o tym, że ten człowiek mógł przed śmierci się nawrócić.


Co najwyżej może nie dać mu ostatniego namaszczenia - po godzinie od śmierci Książa nie udzielają ostatniego namaszczenia, to jest związane bodajże z tym że przyjmuje się że od 3-godzin to jest granica bez powrotu - (zagadnienia z medycyny sądowej). Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.


Aż wreszcie nadszedł ten moment,w którym postanowiłem się ożenić. Nie chodziłem na religię ani do kościoła. MUSIAŁEM zdać egzamin z przygotowania do bierzmowania (1pytań) i przyjąć bierzmowanie aby dostać ślub kościelny (mnie na nim nie zależało, tylko mojej narzeczonej). Mój dobry kolega jest zielonoświątkowcem, a jego narzeczona katoliczką, żadne nie zrezygnowało ze swojej wiary, ale w październiku biorą ślub, tylko cywilny i będzie wesele.


Za to jego brat przeszedł na wiarę katolicką (ale głownie dlatego że jego mu się nie podobała) i ożenił się też z katoliczką i mieli ślub kościelny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty