Sprawy rodzinne: Mam pytanie: Jak częste kontakty mają ustalone z dziećmi Wasi byli mężowie? No i Wy ojcowie jak często się z dziećmi spotykacie? Moja córka spotyka się z ojcem co drugi weekend od piątku do niedzieli wieczora. Każdą środę popołudniu, miesiąc wakacji, tydzień ferii, święta. I te okoliczności będą podstawą do wskazania prze są jaki zakres kontaktów ojca z dzieckiem będzie optymalny i zgodny z dobrem małoletniego.
Niewykluczone, że sąd będzie chciał zasięgnąć opinii RODK na okoliczność predyspozyccji ojca do zajmowania się dzieckiem i kontakty orzeknie zgodnie z propozycją biegłych. Jakiś czas temu otrzymałam e-maila z pytaniem, czy sąd może uregulować kontakty z dzieckiem częściej niż co drugi weekend. A więc, jak często można widywać się z dzieckiem po rozwodzie?
Pomijam kwestię, gdy rodzice się dogadują i potrafią dostosować częstotliwość i godziny spotkań do swoich potrzeb, czy oczekiwań. Wydawać by się mogło, że jest co najmniej oczywiste, iż dziecku potrzebny jest kontakt z obojgiem rodziców lub że kontakt ten stanowi prawo dziecka zagwarantowane nie tylko normami prawa. Sądem właściwym do orzekania w sprawach o uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem jest są rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich.
W pozwie o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem powinna Pani wskazać, jak często mają mieć miejsce spotkania oraz w jakim miejscu i formie mają się te spotkania odbywać. Zdarza się co prawda odwrotna sytuacja, ale jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko. W tym zakresie, trzeba przyznać, że matki są na uprzywilejowanej pozycji. Ojcowie w tym zakresie są często pokrzywdzeni.
Sposób kontaktów z dzieckiem powinien być wspólnie ustalony przez rodziców. Często zdarza się jednak, iż rodzice nie mogą albo nawet nie próbują dojść w tej kwestii do porozumienia. W takich sytuacjach możliwe jest zwrócenie się do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Matka dziecka twierdzi, że córka nie chce się ze mną spotykać, a ona nie będzie córki do tego namawiać.
Niestety wiem, że matka dziecka nastawia córkę przeciwko mnie. Kontakty od początku nie są realizowane. Jedno z małżonków zabrania drugiemu kontaktów z dzieckiem, zapominając, że to prawo i jednocześnie obowiązek rodzica, jest gwarantowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Sprawdź, jak powinny wyglądać takie kontakty z dzieckiem i co zrobić, gdy do nich nie dochodzi. Od trzech lat mam bardzo utrudnione kontakty z dzieckiem, i w związku z tym skierowałem sprawę do Sądu o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wyrok Sądu jest jak najbardziej trafny z uwagi na dobro dziecka, pomimo tego moja była żona utrudnia kontakty z dzieckiem. Mimo często słusznego rozgoryczenia wynikającego z nieściągalności całości lub części zasądzonych świadczeń alimentacyjnych matka zmuszona jest umożliwić i znosić kontakty ojca swych dzieci z potomstwem. Matka ogranicza ojcu kontakty z dzieckiem.
Ojciec składa do Sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. W trakcie postępowania sądowego okazuje się, że ojciec dziecka ma problem z nadużywaniem alkoholu. Sąd z uwagi na bezpieczeństwo dziecka nie chce zgodzić się na to, aby kontakty ojca z dzieckiem odbywały się bez żadnej kontroli. W sytuacji braku porozumienia pomiędzy rodzicami lub innymi osobami uprawnionymi do kontaktów z dzieckiem, każda z tych osób może wystąpić do sądu z wnioskiem o ich uregulowanie.
Wśród osób uprawnionych do kontaktów z małoletnim, zgodnie z art. Wigilia przypadnie we środę, to ojciec nie ma zagwarantowanego prawa do kontaktu z dzieckiem przez całe święta Bożego Narodzenia. W przypadku konfliktów rodzinnych prawo do sądowego uregulowania widzeń z dziećmi przysługuje również dziadkom. W rzeczywistości dość często się bowiem zdarza, że konflikt pomiędzy rodzicami przenosi się również na dziadków, którzy tym samym stają przed problemem uzyskania kontaktu z wnukami.
W przypadku, gdy dziecko jest starsze i jego relacje z każdym z rodziców są poprawne, to nie ma przeszkó aby dziecko co pewien czas nocowało u drugiego rodzica lub żeby te kontakty były częstsze. Najczęściej więc rodzice ustalają. Przykład z praktyki - rozpoczyna się spotkanie ojca z dzieckiem i po chwili pojawiają się dziadkowie. Pytanie co może zrobić kurator i czy w ogóle powinien na tę sytuację reagować, np. Podobnie w przypadku obecności drugiego z rodziców.
Dzień dobry, sąd zmienił wyrok rozwodowy i ustalił miejsce zamieszkania dziecka przy ojcu (dotychczas dziecko mieszkało ze mną) a mi ustalił kontakty z dzieckiem razy w miesiącu – gdyż syn w wieku lat od kiedy mieszka z ojcem nie chce ze mną się kontaktować – oczywiście za namową ojca. Klienci bardzo często pytają o to, jak zapewnić prawidłowe kontakty dziecka z rozwiedzionymi rodzicami. W polskim sądownictwie najczęściej ustalane jest miejsca pobytu dziecka przy matce. To ojciec jest zatem osobą, której kontakty z dzieckiem wymagają uregulowania.
Pamiętajmy też jednak, że z reguły sąd dąży do zapewnienia pewnej równowagi w kontaktach rodziców z dzieckiem, które dla prawidłowego rozwoju potrzebuje przecież i mamy, i taty. Jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem rodziców - niezależnym od posiadanej przez nich władzy rodzicielskiej. Jak ograniczyć kontakty rodzica z dzieckiem? Czy Sąd może ograniczyć kontakty rodzica z dzieckiem?
Jak takie ograniczenie może wyglądać i kiedy w ogóle może dojść do takiej sytuacji? W tym wpisie kilka odpowiedzi dotyczących tematu kontaktów rodzica z dziećmi. Witam Chciałabym się dowiedzieć jak to jest gdy córka ma ustalone kontakty z ojcem (ma je dosyć często o co sam zabiegał a ja nie protestowałam) jednak są one postanowienie sądowe, gdyż wielokrotnie rezygnował w. Podczas rozwodu rodziców kontakty z dzieckiem bardzo często stają się jedną z głównych kwestii spornych.
Dobro dziecka przestaje przyświecać byłym małżonkom, a ustalanie kwestii kontaktów i ich egzekwowanie staje się osią konfliktu. Jak skutecznie można egzekwować kontakty z dzieckiem doradza adwokat Robert Ofiara. W wyroku sądowym zostały ustalone kontakty ojca z dzieckiem. Ojciec jednak dość często odwołuje zaplanowane spotkania.
Czy jest jakakolwiek możliwość złożenia do sądu wniosku z prośbą o wyegzekwowanie od ojca postanowień wyroku? Ograniczenie zakazanie kontaktów widzeń odwiedzin ojca dzieckiem Poznań córką synem Poznaniu adwokat radca prawny prawnik kancelaria sąd kurator psycholog.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.