Pamiętajmy że wyjątek od reguły (czasowe wyrejestrowanie) dotyczy jedynie posiadaczy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Nie dotyczy to pojazdu osobowego czy motocykla. Czasowo wycofasz pojazd z ruchu tego samego dnia na stanowisku obsługi.
Otrzymasz decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu. Po zakończeniu okresu czasowego wycofania możesz odebrać w urzędzie dowód i tablice rejestracyjne. Czy czasowe wyrejestrowanie będzie ułatwieniem – czy kolejnym niepraktycznym bublem? Instytucja czasowego wycofania pojazdu z ruchu nie jest tożsama z wyrejestrowaniem pojazdu. Tym samym posiadacze pojazdów czasowo wycofanych z ruchu muszą posiadać w tym okresie ochronę z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu osobowego – krok po kroku. Jeśli chcesz wycofać swój pojazd z ruchu na określony czas, musisz udać się do wydziału komunikacji, w którym go zarejestrowałeś i złożyć stosowny wniosek. Natomiast Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, w swoim wystąpieniu wskazywał na wady projektu noweli, m. Wniosek właściciela o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu.
Karta pojazdu (jeżeli była wydana). Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór przykładowego pełnomocnictwa). Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu lub podmiotu, któremu powierzono pojazd w trybie przepisu art.
Nie oznacza to jednak, że wprowadzenie zaproponowanych przez ruch Kukiz’ przepisów pozwoli właścicielom czasowo wyrejestrowanych pojazdów nie płacić za te auta ubezpieczeń OC. Konieczność wykupienia polisy nadal by istniała, ale zmienić powinna się ich wysokość. WYKAZ WYMAGANYCH DOKUMENTÓW LUB ICH KOPII NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA USŁUGI: 1) wniosek, 2) dowód rejestracyjny, 3) karta pojazdu, jeżeli była wydana, 4) tablice rejestracyjne, 5) dowód tożsamości, 6) pełnomocnictwo w oryginale w przypadku działania przez pełnomocnika. Czy prace nad nowelizacją umożliwiającą czasowe wyrejestrowanie już się zakończyły? Widzę w necie same opisy złożonego projektu, ale finału prac nie opisują.
W związku z tym nawet samochód czasowo wycofany z ruchu musi być ubezpieczony. Koszt takiej polisy będzie jednak o wiele mniejszy. Decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu możesz odebrać na miejscu w urzędzie albo dostać pocztą (także wtedy, gdy złożysz wniosek przez internet). Jeśli wyrejestrowujesz pojaz bo chcesz go wywieźć z kraju do innego państwa UE — urząd da ci decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu i unieważniony dowód rejestracyjny. Rejestracji czasowej dokonuje się na wniosek właściciela w celu umożliwienia: wywozu pojazdu za granicę, przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium RP, przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy.
Poza kilkoma wyjątkami, wyrejestrowanie pojazdu jest nieodwracalne. Opłata za wyrejestrowanie pojazdu to zł. Decyzja o wyrejestrowaniu auta powinna zostać podjęta nie później niż w ciągu miesiąca od złożenia wniosku do urzędu.
W przypadku upoważnienia niespokrewnionej osoby – zł. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje możliwości czasowego wyrejestrowania motocykli, ani przedłużenia proponowanego okresu wyrejestrowania samochodów osobowych. Zmiany takie proponował poseł Liroy-Marzec.
Informacji dotyczących możliwości wyrejestrowania samochodu bez złomowania krąży wiele, ale nie wszystkie są prawdziwe. Zgodnie z polskim prawem tylko niektóre pojazdy można czasowo wycofać z ruchu drogowego, ale nie dotyczy to samochodów osobowych. Wyrejestrowanie samochodu jest możliwe na wniosek składany w stosownym urzędzie w prawnie określonych sytuacjach. Wniosek o wycofanie pojazdu z ruchu Wypełnij wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Możesz go złożyć we właściwym urzędzie (starosta właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu) osobiście bądź w formie elektronicznej, korzystając z tzw.
Proces wypełniania wniosku można rozpocząć po pozytywnym przejściu etapu rejestracji konta, zalogowaniu się i kliknięciu odnośnika „Złóż nowy wniosek”. Właściciel pojazdu czasowo wycofywanego z ruchu zobowiązany jest uiścić opłatę, złożyć w starostwie do depozytu dowód rejestracyjny pojazdu i tablice rejestracyjne, a także odpowiednio zabezpieczyć pojazd (zapewnić postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu). Bo nie o to chodzi, żeby czasowe wyrejestrowanie się opłacało.
Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. Jeżeli komuś bardzo zależy, to zapłaci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.