czwartek, 10 grudnia 2015

Zakochanie a miłość

To właśnie wspólne przezwyciężanie trudnych chwil jest najlepszym świadectwem prawdziwej miłości. Przechodząc ze stanu zakochania w stan dojrzałej miłości potrafimy rezygnować z egoistycznych zapędów, stawiając dobro i. Wielu (nie tylko młodych) ludzi utożsamia zakochanie ze szczytem szczęścia i marzy o tym, by zakochanie mogło trwać niemal wiecznie. Zakochanie: początek romansu czy miłości?


Akceptujesz siebie – to warunek, aby pokochać kogoś innego.

Kochasz osobę, która ma zarówno wady, jak i zalety, ale czujesz, że jest dla ciebie przeznaczona. To jednak jeszcze nie miłość. O niej mówimy, gdy z obu stron pojawia się zaangażowanie, wzajemne wsparcie oraz oddanie. Nie jest emocją, jest silniejsza od wszystkich emocji.


Miłość to bardzo silna więź między dwojgiem ludzi. Co ma wspólnego dopamina z zakochaniem? I czym tak naprawdę jest miłość, skoro tak trudno nam bez niej żyć?


Taki stan euforii zawdzięczasz fenyloetyloaminie (w skrócie PEA).

Działa ona jak narkotyk, ale nie jest szkodliwa dla organizmu, a niektórzy fizjolodzy uważają jej skład za chemiczną formułę miłości. Czym różni się zauroczenie od zakochana? Na koniec chcę wam jeszcze uświadomić, że miłość, taka prawdziwa i odwzajemniona jest najpiękniejszym uczuciem na świecie, więc proszę nie marnujcie tego!


Jeśli nie znaleźliście jeszcze swojej drugiej połówki, nie szukajcie partnera na siłę, ponieważ tylko zmarnujecie uczucia. Miłość plasuje się pomiędzy systemami przetrwania, które sprawiają, że jesteśmy głodni i spragnieni. Brown uważa miłość za część ludzkiej strategii rozrodczej.


Ludzie parują się, by cały nasz gatunek mógł przetrwać. Zauroczenie to przede wszystkim fascynacja drugim człowiekiem. Różni się od głębszego, dojrzałego uczucia. Oba stany odczuwa się bardzo indywidualnie.


Jednak są symptomy, po których można stwierdzić, czy to zauroczenie, czy już miłość. Zobacz, czym fascynacja różni się od miłości! Najprawdopodobniej dlatego, że to właśnie od zakochania zazwyczaj rozpoczyna się głębokie uczucie. Nawet słownikowa definicja tych dwóch pojęć każe nam ustawić je w innej kolejności: najpierw jesteśmy kimś zafascynowani, czyli zauroczeni, aż uczucie to przerodzi się w miłość i cudowny stan zakochania w jakim autor dzisiejszego posta się znajduje. W biologii uczuć na początku kluczowa jest dopamina, nazywana „cząsteczką przyjemności”.


Podsyca w nas pragnienie, rozpala wyobraźnię i sprawia. To zauroczenie drugą osobą i pragnienie bycia blisko niej.

Najpierw przeżywamy zakochanie w rodzicach, które trwa zwykle kilkanaście lat i traci na sile w okresie adolescencji. Rodzice kochają dzieci, dzieci rodziców. Nauczyciel, na swój sposób może kochać uczniów, lekarz pacjentów, kapłan wiernych.


Marek Dziewiecki zauważa, że każde zakochanie, w przeciwieństwie do kochania, kiedyś się kończy. Nie musi natomiast skończyć się więź między zakochanymi osobami. Może ona trwać i rozwijać się, jednak jedynie wtedy, gdy zakochanie stopniowo zamienia się w miłość – twierdzi ks.


Słowa „zakochanie” i „miłość” są często stosowane zamiennie. Czy jednak oznaczają to samo? Zacznijmy od zakochania, czyli stanu fizjologicznego organizmu oraz emocji z nim związanych. Kto nie zna tego przepełniającego nas uczucia, które powoduje, że roznoszą nas energia i radość, jednocześnie powodując ścisk żołądka. A potem zakochanie przekuwajcie w miłość, twórzcie dobre związki, zaakceptujcie zmiany i podsycajcie żar!


Agata Wilska - psycholog, mediator. Prowadzi indywidualną pomoc psychologiczną i psychoterapię, grupy wsparcia oraz warsztaty rozwoju osobistego. Jako konsultant współpracuje z kilkoma rozgłośniami w kraju oraz prowadzi własny. Charakteryzuje się obsesyjnymi myślami o tej osobie i pragnieniem przebywania z nią.


W przypadku niedostępności obiektu uczuć osoba zakochana nierzadko cierpi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty