Książka opowiada o rzadko poruszanym aspekcie walk w powstaniu – opanowaniu terenów UW, gdzie Niemcy stworzyli swoistą twierdzę. Autor opisuję historię starć o Uniwersytet, przytacza setkę cytatów, wypowiedzi powstańców i żołnierzy ze zgrupowania „Krybar”. Całość została uzupełniona unikatowymi fotografiami. Autor przypomina nam, że powstańcy byli przede wszystkim zwykłymi ludźmi, którzy podczas codziennej zawieruchy rozpaczliwie pragnęli bliskości drugiego człowieka. Nowak pisze o tarciach i błędach w dowodzeniu, które przyczyniły się do klęski – a przy tym w pewnym stopniu rozgrzesza mjr.
Okonia (Alfonsa Kotowskiego), oskarżanego o nadmierne szafowanie krwią żołnierzy i przede wszystkim o niepowodzenie ataków.
Dobrze jest jednak, gdy takie obrazki są tylko zachętą do podjęcia poszukiwań, kierunkiem, który wskaże, jaką szufladkę w głowie warto otworzyć i jaką wiedzę uzupełnić. A do tego oczywiście najlepsze są książki. Lasach Chojnowskich - wszystko bardzo.
Autorka książki rozmawia z matkami, żonami, narzeczonymi, których mężczyźni poszli walczyć. Wybór książek o powstaniu warszawskim, Okres powojenny. Dokumentacja zniszczeń - kościół pw. Karmelicki, full_powstanie_ruiny_1__770. Powstaniu Warszawskim, które musisz poznać.
Książki o powstaniu warszawskim to nie tylko literatura dla znawców dziejów Podziemnego Państwa Polskiego, ale także propozycje dla osób, które dopiero zaczynają interesować się XX wiekiem i chciałyby się dowiedzieć, co było początkiem powstania w sierpniu ‘44.
O tym zbrojnym zrywie II wojny światowej opowiadali m. Roman Bratny, Miron Białoszewski, Anna Świrszczyńska, Jarosław Marek Rymkiewicz czy Sylwia Chutnik. W ostatnich latach tragiczny czyn na nowo powraca jako temat literacki. Powodem wybuchu owego powstania była chęć odzyskania przez Polaków niepodległości i przywrócenia dawnych.
Jako że wczoraj była kolejna rocznica wybuchu PW to mam pytanie - jakie książki o powstaniu wam najbardziej zapadły w pamięć? Pamietam jak w liceum przyniosłam do domu Kolumbów, była to lektura. Druga coś związanego z listami (to chyba romans) też o powstaniu.
Czyta się tę książkę z dużymi emocjami, gdyż trudno nie wczuć się w atmosferę powstania i nie zadumać nad bolesnymi losami jego bohaterów. Legenda Mietka Kosza Legenda jazzu, buntownik i outsider, niewidomy geniusz fortepianu zobacz więcej O tym się pisze Krysia. O fakty dbamy tak, że współpracujemy ze specjalistami – w tym historykiem, dialogistą i specjalistą od tłumaczeń w grach. Przykładowo – Łukasz Mieszkowski, autor książki Tajemnicza rana o powstaniu warszawskim, zajmuje się bronią, mundurami czy typami jednostek z tamtego okresu.
Ale Historia to nie tylko opowieści o tym, co było, ale także sposób, by lepiej rozumieć nasz czas. Oparta jest na imponującej dokumentacji, pochodzącej m. Władysława Bartoszewskiego, ale też z archiwów niemieckich i brytyjskich. Książki z tagiem powstanie w getcie warszawskim strona - 1. Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka). Opowieść o powstaniu w warszawskim getcie Autor: Joe Kubert.
Wstrząsająca opowieść o życiu Żydów w warszawskim Getcie i obozie w Oświęcimiu.
Została napisana i narysowana przez znakomitego. Jakie filmy i książki o powstaniu warszawskim ? Poza książką Mirona Białoszewskiego, bo ta mi się średnio podobała. Najlepiej żeby było o czynnej walce, a nie siedzeniu w okopach.
Aby pamięć o tym nie zaginęła, co roku staramy się w różnej formie przywołać wspomnienia o tej bezprzykładnej odwadze. O wydanie książki postarał się syn autora, Bożydar. Wydawałoby się, że to nic wielkiego: wszak potomkowie wielu osób wydają pamiętniki swoich protoplastów. Tu jednak sytuacja była wyjątkowa.
Autor uczestniczył w powstaniu, a jego syn „towarzyszył” mu w … dziecięcym wózku (matka chłopca już nie żyła). Całość jest dobrym uzupełnieniem do wcześniej książki Baczyńskiego o tym oddziale, choć podobnie jak tamta nie wyczerpuje tematu z uwagi na niewielką objętość. PAST-y, z okolic kościoła św. Krzyża, z Powiśla, ze szpitali. Likiernik uważa, że o powstaniu warszawskim można mieć rozmaite opinie, „ale to, że to była tragedia, jest pewne i oczywiste.
Nie oznaczało to jednak, że Niemcy zaprzestali odtąd mordowania ludności Warszawy. Z tłumu uchodźców regularnie wyciągano ludzi podejrzewanych o udział w powstaniu lub żydowskie pochodzenie, a także osoby starsze i niedołężne (a więc niezdolne do pracy), których mordowano następnie w fabryce Pfeiffera na Woli lub w ruinach GISZ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.