piątek, 17 stycznia 2020

Osoba podatna na manipulacje

Umiejętność rządzenia innymi, znajomość zasad dowodzenia, prowadzenia negocjacji, aby skłonić partnera do zmiany zdania. Hasło krzyżówkowe „osoba bezwolna, podatna na manipulację” w słowniku szaradzisty. W naszym leksykonie szaradzisty dla hasła „osoba bezwolna, podatna na manipulację” znajduje się 2opisów do krzyżówek. Czy każda osoba jest podatna na manipulacje?


W pierwszej kolejności musimy określić czy dana osoba jest odpowiednia do stosowania na niej technik manipulacyjnych. Przeważnie nie będziesz manipulować osób, do których czujesz miłość. Zatem jak manipulować ludźmi, którzy nie są nam bliscy? Umówmy się, każdemu z nas zdarza się manipulować innymi, choćby wtedy, gdy decydujemy się na drobne kłamstwa chcąc z twarzą wyjść z trudnej dla nas sytuacji. Prawie wszystkie techniki manipulacji opierają się na wcześniej wyuczonych przez nas reakcjach, niektóre metody poszły nawet dalej, w szybki sposób ucząc nas danej reakcji, a potem to wykorzystują.


Cała tajemnica manipulacji tkwi w tym, że uczyliśmy się tych reakcji w innych sytuacjach, a wykorzystujemy w innych. Nadmierna sumienność – osoby o (zbyt) wysokiej sumienności (Wielka Piątka – PMO), czyli takie, które mają wyrzuty sumienia, gdy np. Wiadomo, osoby nie podatne, nie będą się chwiać, osoby podatne oczywiście będą się bujać na wszystkie strony, im bardziej tym lepiej. Prosimy, by osoby ustawiły się jedna obok drugiej, potrzebny będzie nam asystent, który będzie asekurował z tyłu opadające osoby. Choć nie istnieje wzorcowy profil osobowości członka grupy psychomanipulacyjnej, to na rekrutację prowadzoną przez te grupy, pewne osoby są bardziej podatne niż inne.


Różni autorzy i terapeuci wyszczególniają różne czynniki podatności. Większość jest zgodna, co do następujący. Po pierwsze, wszyscy manipulujemy – to już wiemy.


Po drugie, nikt nie jest całkowicie odporny na manipulację. Nawet specjaliści od psychologii wpływu społecznego. Doktor Konrad Maj – bo to o nim mowa – w rozmowie z Renatą Mazurowską wyjaśnia, co sprawia, że dajemy się nabierać na znane sztuczki.


Osoba poczuwająca się do winy jest uległa i, już raz zmanipulowana, bardzo podatna na kolejne manipulacje. Wywołanie poczucia winy u osoby, która nie jest w żaden sposób winna, zdarza się najczęściej, jak już zostało wspomniane, w przypadku przemocy rodzinnej. Przykład z życia trzech kumpli jeden nie miał własnego zdania, drugi nie był taki bystry jak jego rówieśnicy no, a trzeci był takim jakby. Jeżeli znasz inne definicje dla hasła „w przenośni: osoba bezwolna, podatna na manipulację” możesz je dodać za pomocą formularza poniżej. Dodaj nowe hasło do słownika.


Pamiętaj, aby nowe definicje były krótkie i trafne. Każde nowe znaczenie przed dodaniem do naszego słownika na stałe zostanie zweryfikowane przez moderatorów. Także osoby nieśmiałe, zagubione czy takie, które nie widzą swojego miejsca w życiu, są bardzo podatne na wszelkie techniki manipulacyjne. Człowieka, który będzie mówił do nich w sposób zdecydowany, roztoczy wokół siebie aurę nieomylności, wiedzy itd.


Manipulacja - w psychologii oraz socjologii to celowo inspirowana interakcja społeczna mająca na celu oszukanie osoby lub grupy ludzi, aby skłonić je do działania sprzecznego z ich dobrem, interesem. Manipulacja - dziedzina sztuki iluzji scenicznej polegająca na wywoływaniu efektów iluzjonistycznych przede wszystkim zręcznością dłoni i odpowiednią mimiką. Osoba podatna na manipulację może też natrafić na inny typ ukochanego. Człowieka nieprzejawiającego empatii - narcyza przekonanego o swojej wyjątkowości i poszukującego na partnera innej równie wyjątkowej postaci.


Narcyz bujnie rozprawia o swoich osiągnięciach, prezentuje nierzadko szeroką wiedzę na różne tematy. Wydaje mi sie ,ze nie do konca musi to byc prawda. Noamem Chomskym dodano dnia:.


Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War). Wyniki ostatniego eksperymentu doktora Michaela Dodda z University of Nebraska udowodnily, ze ludzie o lewicowych przekonaniach duzo szybciej podazaja za wzrokiem rozmowcy niz prawicowcy. Na manipulację bardziej podatne są osoby, które charakteryzują się niską pewnością siebie oraz zaniżoną samooceną. Osoba manipulująca wykorzystuje tę słabość, pochlebstwami, pozytywnymi ocenami, zauważaniem zdolności zaspokaja potrzebę szacunku, bycia dobrym, zauważanym, docenianym łatwo tym samym wplątując ją w pewien.


Takie działania są o tyle szkodliwe, że niszczą wzajemne zaufanie oraz szacunek. Są dowodem na to, że drugą osobę traktujemy niepoważnie, jako głupią, naiwną, która zgodzi się na wszystko. Tu nie ma miejsca na uczciwe relacje, jest tylko przestrzeń na kłamstwo, bo dla mnie manipulacja to po prostu oszustwo. Trzy etapy manipulacji stosowane przez sekty. Werbownik, czyli osoba, która próbuje cię wciągnąć do sekty, jest zawsze osobą niezwykle życzliwą – ale pozornie – otwartą i sympatyczną.


Jeśli chcesz skutecznie wpłynąć na drugą osobę, musisz najpierw określić, w jaki stopniu jest ona podatna na manipulację. Może bowiem okazać się, że jej charakter jest na tyle niezłomny, że od razu zorientuje się, że jest przedmiotem wywierania wpływu i zamknie się na wszelkie Twoje argumenty. I takie nieuczciwe transakcje na GPW zdarzały się już w przeszłości, przy czym szczególnie podatny na manipulacje jest rynek NewConnect.


Autohipnoza jest jedną z przyczyn wypadków komunikacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty