środa, 28 października 2020

Menopauza jak rozpoznac

Kiedy zaczyna się menopauza, u kobiety pojawiają się charakterystyczne symptomy ułatwiające rozpoznanie i szybkie wdrożenie działań zmierzających do łagodzenia towarzyszących jej dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca czy spadek libido. Pierwsze objawy przekwitania pojawiają się zazwyczaj po 4. Nie tylko uderzenia gorąca – jak rozpoznać objawy menopauzy? Jedną z nich jest menopauza – naturalne zjawisko, które prędzej czy później dotyka każdą kobietę. O tym, że masz ją już za sobą, może świadczyć brak okresu w ciągu ostatnich miesięcy. Menopauzę poprzedza klimakterium, zespół charakterystycznych objawów towarzyszących stopniowemu wygasaniu pracy gruczołów płciowych.


Przekwitanie, czyli klimakterium, które poprzedza menopauzę jest stanem naturalnym dla każdej kobiety. Nie da się go uniknąć, ale można dobrze się do niego przygotować. Samo przekwitanie to czas wielkich zmian w kobiecym organizmie, ponieważ zaczyna zmniejszać się ilość estrogenu, czyli damskiego hormonu, przysadka mózgowa zaczyna pracować wolniej i stopniowo zanika jajeczkowanie. Menopauza jest czasem, w którym kobieta przestaje miesiączkować. Zwykle przychodzi naturalnie, w większości przypadków około roku życia.


Po menopauzie kobieta nie jest. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. Z greki, „mên” i „pausis” (men odpowiada menstruacji, a pausis – zatrzymaniu), termin ten oznacza dosłownie zatrzymanie menstruacji.


Diagnostyka medyczna natomiast opiera się dokładnie na totalnej nieobecności okresu przez jeden rok. Objawy menopauzy są powszechnie znane. Wszyscy wiedzą, że od tego momentu kobieta nie może już mieć dzieci, jest często nerwowa, cierpi na uderzenia gorąca, bezsenność, zmęczenie, depresję, drażliwość i spadek libido. Ale kto wie, jakie są objawy andropauzy?


U mężczyzn niestety nie ma wyraźnego wskaźnika, że zaczął się okres andropauzy, tak jak w przypadku kobiet. Istnieje jeszcze jeden ważny powó dla którego menopauzę tak łatwo przegapić. Osiągając wiek typowy dla menopauzy (przeciętna kobieta wchodzi w okres klimakterium między 40. a 58. rokiem życia), czujemy się zwykle za młode na zakończenie życia reprodukcyjnego. Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety. To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty!


Jak rozpoznać objawy menopauzy? Zanim jednak dojdzie do całkowitego ustania menstruacji, pojawiają się pierwsze symptomy przekwitania. Menopauza, klimakterium, przekwitanie jak zwał tak zwał, jedno jest pewne to kolejna potężna burza hormonów w kobiecym organizmie. Zaczyna się stopniowo, drobnymi uderzeniami gorąca, nieregularną miesiączką, potem objawy można wyliczać bez końca, a każdy z nich jest bardziej uciążliwy od drugiego. KOBIETA, LAT ponad rok temu Ginekologia Menopauza.


Czy wszystkie kobiety mogą być poddawane HTZ? Menopauza, jest etapem w życiu kobiety, w którym organizm przechodzi w stan bezpłodny. Polega na całkowitym fizjologicznym zatrzymaniu cyklu miesiączkowego. Jednak nie jest to reguła, gdyż czasami może wystąpić również u kobiet przed 40.


Menopauza, czyli przekwitanie lub klimakterium to czas, kiedy dojrzała kobieta przechodzi ze stanu płodowego w bezpłodowy. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, a dokładniej stopniowym wygaszaniem zdolności jajników oraz spadkiem poziomu estrogenów we krwi. Menopauza, nazywana również klimakterium lub przekwitaniem jest naturalnym okresem w życiu każdej kobiety, który cechuje zaprzestanie miesiączkowania, a tym samym koniec możliwości zajścia w ciążę. Obawiają się, że nieodwracalna utrata płodności i zmiany zachodzące w ich organizmach odbiorą im witalność, uniemożliwiając pełne korzystanie z życia.


Tymczasem nie ma czego się bać! To zachwianie gospodarki hormonalnej wiąże się zwykle z pojawieniem się nieprzyjemnych symptomów, które odbijają się zarówno na kondycji psychicznej, jak i fizycznej kobiety. Do najczęstszych dolegliwości z jakimi zmaga się kobieta w okresie menopauzy należą: uderzenia gorąca, zwiększona potliwość. Jeśli masz podejrzenia, że możesz mieć menopauzę, warto udać się do ginekologa.


Bo jeśli masz jakieś objawy, które wyglądają jak menopauza, ale by się okazało, że to nie menopauza, to lepiej wcześniej wykryć. Zmiany pojawiające się w organizmie kobiety są bardzo specyficzne, ale mogą być pomylone np. Najpewniejszym rozwiązaniem jest wizyta u endrokrynologa, czyli lekarza zajmującego się gospodarką hormonalną.


Najprostsze badania potrafią określić, czy właśnie wchodzimy w okres menopauzy. Innymi słowy – to czas, kiedy ustaje menstruacja, a kobieta nie może już więcej być w ciąży. Zazwyczaj rozpoczyna się to między 45.


Medycznie menopauzę można określić, gdy krwawienie miesiączkowe. Oznacza koniec okresu płodnego i pojawia się w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu, po niektórych operacjach lub przy przyjmowaniu pewnych leków. Okres menopauzy to ciężki czas dla każdej kobiety, powoduje nagłe i nieznane procesy zachodzące w organizmie. Czasem pewne objawy mogą prowadzić do komplikacji lub przykrych powikłań, dlatego kobiety powinny zawsze zwracać uwagę na dodatkowe objawy.


Ciążę można zbadać poprzez pobranie krwi czy z menopauzą. Z czasem organizm przestaje bowiem wytwarzać estrogeny i dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty