piątek, 3 lipca 2015

Lany poniedzialek w polsce

W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Lany poniedziałek w dzisiejszych czasach.


Lany poniedzialek w polsce

Jeśli jesteś turystą, który odwiedza Polskę w czasie Wielkanocy, powiem ci, że będziesz musiał być bardzo ostrożny chodząc po ulicach miasta. Dziś ta mokra tradycja jest nie tylko świętowana przez dzieci i młodzież, ale nawet dorośli mogą w niej uczestniczyć. Pojęcie dyngus najprawdopodobniej wywodzi się z języka niemieckiego od słowa dingen, co oznacza „wykupywać się”, ale Zygmunt Gloger dostrzegł również podobieństwo do niemieckiego słowa Dünnguss (kałamarz, chlust wody), natomiast pojęcie śmigus może pochodzić z niemieckiego schmackostern lub polskiego śmigać. Skąd lany poniedziałek w Polsce? Zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny, tzw.


Kościół przestrzegał wtedy wiernych przed przesadnym świętowaniem tego ludycznego zwyczaju, często kończącego się chuligańskimi wybrykami. Lany Poniedziałek to nie tylko oblewanie wodą. Zwyczaj smagania witką po odsłoniętych nogach jest tradycją pogańską, ale nadal praktykowany jest w niektórych regionach Polski. Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS.


W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. W wielu krajach, także w Polsce, przez długi czas - do XVII wieku - świętowano Wielkanoc przez trzy dni. Cywilizowany swiat tego zwyczaju nie rozumie. Podobno przywędrował na nasze ziemie wraz z niemieckimi.


Historia Lanego Poniedziałku. Okazuje się, że korzenie tego święta sięgają bardzo daleko w przeszłość - nawet do czasów, gdy chrześcijaństwo nie zagościło jeszcze na ziemiach polskich. Kup bilety na spektakl Kabaretu Młodych Panów i przekonaj się jak sprawdzą się w roli.


Nawet 500-złotowy mandat grozi osobie, która w śmigus-dyngus zostanie przyłapana na oblewaniu wodą tych, którzy sobie tego nie życzą. W Kościele Katolickim jest to drugi dzień oktawy wielkanocnej i msze odbywają się najczęściej zgodnie z porządkiem niedzielnym, nie jest to jednak święto obowiązujące katolików od uczestnictwa (w przeciwieństwie do Niedzieli Wielkanocnej). W południowych i zachodnich regionach będzie nieco więcej chmur, lokalnie także. Na mazowszu istnieje tradycja polewania panien nie zwykłą wodą, a zapachową (perfumowaną), co ma wróżyć dostatnie życie u boku bogatego mężczyzny.


Kapłan objeżdża konno pola i poświęca je, co ma zapewnić obfite plony. Dziś lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem. Tradycja oblewania wodą w Polce wywodzi się z folwarków. W tym roku nie widziałem nikogo z wiadrem na ulicy.


Polsce na północy, gdzie ludzie nie znali. Dzięki niej nawet najbardziej nudne aktywności mogą nabrać barw i stać się, przynajmniej w głowie, ciekawą, muzyczną przygodą. Dziś drugi dzień świąt wielkanocnych, zwany potocznie Lanym Poniedziałkiem. Schetyna pokazał zdjęcie z Tuskiem. Zawodnicy ścisłej czołówki światowego żużla.


W teorii wszystko się więc zgadza i powinno się składać na znakomite widowisko sportowe. Niestety, mecz Polska - Reszta Świata okazał się nudny. A Rzeszów w ogólnopolskich mediach wystawił się na pośmiewisko.


Lany poniedzialek w polsce

W przeszłości obchodzono jeszcze tzw. Jest to nierozłączny aspekt świąt wielkanocnych. Jest nierozłącznie związany z poniedziałkiem wielkanocnym.


Dziś smigus-dyngus czyli zgodnie z tradycją wzajemne polewanie się wodą. A i ten zwyczaj raczej powoli zanika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty