piątek, 7 sierpnia 2015

Syndrom złamanego serca

Zespół takotsubo (kardiomiopatia indukowana stresem, kardiomiopatia stresowa, zespół złamanego serca, zespół balotującego koniuszka, ang. takotsubo syndrome, takotsubo cardiomyopathy, transient apical ballooning, stress-induced cardiomyopathy) – rzadki zespół objawów ostrej niewydolności serca, niemający podłoża. Zespół złamanego serca – chociaż nazwa ta brzmi bardzo poetycko, nie ma nic wspólnego z miłosnym cierpieniem. Mowa tu o rzadkiej kardiomiopatii (chorobie serca mięśniowego), która w opinii lekarzy dotyczy wyłącznie kobiet. Obraz kliniczny zespołu złamanego serca do złudzenia może przypominać ostry zespół wieńcowy.


Co jest przyczyną zespołu takotsubo? Badacze wyjaśniają, że syndrom złamanego serca, to nie tylko metafora powtarzana w tysiącach piosenek, książek, czy filmów. Ekstremalny stres i cierpienie psychiczne mogą w skrajnych przypadkach wywoływać także ból fizyczny zagrażający naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Syndrom złamanego serca to choroba, która objawia się podobnie do ataku serca. Odsetek przypadków śmiertelnych jest bardzo niski i dużo częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn.


Może i brzmi to romantycznie, ale wcale takie nie jest. Inne nazwy choroby: kardiomiopatia Tako-Tsubo, kardiomiopatia indukowana stresem, kardiomiopatia stresowa, zespół złamanego serca, zespół balotującego koniuszka, takotsubo syndrome, takotsubo cardiomyopathy, transient apical ballooning, stress-induced cardiomyopathy, transient left ventricular apical ballooning syndrome, ballooning cadriomyopathy, ampulla cardiomyopathy, broken heart. Pacjenci z zespołem takotsubo to najczęściej (proc.) kobiety, i to starsze, po menopauzie. Dr Marta Fijałkowska i dr Radosław Nowak mówią o tajemniczej chorobie takotsubo, czyli syndromie złamanego serca.


Często bywa mylona z zawałem, co skutkuje to nieodpowiednią diagnostyką i leczeniem. Sprawdź, jak odróżnić objawy tej choroby od symptomów zawału. Jesteśmy bardziej emocjonalne od mężczyzn, a ból psychiczny potrafimy odczuwać jako fizyczne cierpienie. I zdarza się, że łamie on serce.


Lekarze zaobserwowali bowiem, że to głównie kobiety zapadają na rzadką chorobę o nazwie zespół takotsubo. Wszyscy pacjenci mają jednak pewną wspólną cechę – każdy z nich doświadczył, w ciągu ostatnich dni, bardzo trudnego przeżycia. Nazwano je syndromem „złamanego serca” (broken heart syndrome - ang.). Ma wąską szyjkę i szerokie, spłaszczone dno.


Miopatia to choroba mięśni, zgodnie z jej greckimi korzeniami („myo” to mięśnie, „patheia” to cierpi). Uszkodzenie układu krążenia jest wywoływane przez stres emocjonalny i często błędnie zdiagnozowane jako atak serca. W przypadku pierwszym jedynym zatorem są przeżycia i uczucia.


Emocjonalne rany serca po rozstaniu z bliską osobą, goją się w swoim tempie. Narazie biore leki na spowolnienie pracy serca i dotlenienie. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.


Syndrom złamanego serca

Zawód miłosny wpływa nie tylko na nastrój – może prowadzić do poważnych dolegliwości lub… dawać identyczne objawy. Mamy już pewność, że złamane serce jest swego rodzaju chorobą. Naukowcy z Miriam Hospital i Uniwersytetu Browna w ciągu czterech lat przebadali. Jest przyspieszony oddech, zimny pot i ból w klatce piersiowej, nawet EKG po zbadaniu serca wygląda bardzo podobnie jak w przy zawale. Serce wówczas reaguje nadmiernie, co prowadzi do jego niewydolności, a nawet śmierci.


Nauka potwierdziła taką możliwość. Zabija jak zawał pozornie zdrowych ludzi. Takotsubo, czyli syndrom złamanego serca.


Takie reakcje spowodowane są silnym wyrzutem hormonów stresu, które w znaczny sposób mogą osłabić mięsień sercowy. Zobacz, dlaczego często bywa mylona z zawałem. Skutkuje to nieodpowiednią diagnostyką i leczeniem.


Pacjent zwykle odczuwa ostry ból w klatce piersiowej oraz uczucie duszności, badania laboratoryjne ukazują podwyższone markery uszkodzenia mięśnia sercowego, a obraz EKG odpowiada temu, obserwowanemu w zawale przedniej ściany serca. Wedle badania opublikowanego w piśmie „Circulation’, stan tymczasowej niewydolności serca u ludzi doświadczających ciężkiego stresu może służyć chronieniu serca przed wysokimi dawkami adrenaliny. Być może uda się również opracować lek przeciwko tej chorobie.


Zauważyli także podobieństwo pomiędzy stanem, w. Choroba z miłości była znana od wieków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty