Eros (stgr. Ἔρως Éros, łac. Amor) – w mitologii greckiej bóg miłości i namiętności seksualnej. Istnieją różne wersje co do jego pochodzenia: według Hezjoda miał być on pierwszym z bogów, rówieśnikiem Gai, którego obecność musiała być konieczna do zrodzenia się pozostałych bogów.
Według Alkajosa z Mityleny był synem Afrodyty i Aresa, lecz jest to tylko jedna z. Według wcześniejszych wierzeń Eros był jednym z bogów, którzy wyszli z Chaosu i należeli do pierwotnej grupy Protogenoi. W kosmologii przedstawiany jako ten, który zrodzony na początku czasu miał rozpocząć proces prokreakcji. AFRODYTA - bogini miłości i piękności, opiekunka żeglarzy, identyfikowana w Rzymie z Wenus.
Córka Zeusa i Diony, według innej tradycji jako córka Uranosa, którego organy płciowe, odcięte przez Kronosa, spadły do morza i spłodziły boginię. Amor lub Kupidyn (łac. Cupido ‘pragnienie’, ‘pożądanie’, Amor ‘miłość’, gr. Ἔρως Érōs) bóg miłości, syn Wenus i Marsa. Był utożsamiany z greckim Erosem. W sztuce przedstawiany jest jako młody mężczyzna lub chłopczyk ze skrzydłami, z łukiem i kołczanem ze strzałami.
Povezan je sa grčkim bogom Erosom i hinduističkim Kamom. Hasło do krzyżówki „Amor” w słowniku krzyżówkowym. Kupidon znači požuda, a Amor ljubav.
W naszym słowniku krzyżówkowym dla hasła „Amor” znajduje się opisów do krzyżówki. Pamiętaj, aby definicje były krótkie i trafne.
W rzeczywistości jednak nie był to syn Eneasza, lecz Amor. Tak oto matka bohatera – Wenera, zniweczyła plany Junony, która chciała, ażeby Dydona zamordowała Eneasza. Królowa pokochała Trojanina: urządzała uczty i polowania, żeby zatrzymać go przy sobie, ale on wciąż przypominał jej, że kiedyś odpłynie.
Każde nowe znaczenie przed dodaniem do naszego słownika na stałe musi zostać zweryfikowane przez moderatorów. Dodaj nowe hasło do słownika. Upodablja se kot mladenič, tudi otrok s krili, v kiparstvu pravimo takemu kipu amoret. Ima lok in puščice, s katerimi naj bi streljal na ljudi.
Kogar zadene puščica, se takoj zaljubi. Amorjev grški sodobnik je Eros. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć.
Syn Kronosa i Rei, naczelne bóstwo nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Stał na straży porządku świata, sprawiedliwości, był opiekunem wszystkich plemion greckich, patronem każdego gospodarstwa rolnego. Amor – w mitologii rzymskiej bóg miłości i namiętności seksualnej. Amor błąka się i nigdzie nie zagrzewa miejsca.
Autor: Owidiusz Źródło: Zbigniew Landowski, Krystyna Woś, Słownik cytatów łacińskich. Wyrażenia, sentencje, przysłowia, Wydawn. Jacy są bogowie olimpijscy i ich atrybuty i czego są?
Unus facetus amorem wzięty, Et pulchram pannom prawił komplementy.
Vidit go pater, cepit go za ucha, ora et labora, ale nie dziewucha. Mnie uczyli pulchram adulescentis (pięknej pannie, forma w akuzatiwusie) prawił komplementy. Deus é amor: atreve-te a viver por amor. Bóg jest miłością Miejcie odwagę zyc dla miłości.
This feature is not available right now. BOGOWIE RZYMIAN AMOR, KUPIDO - bóg miłości, syn bogini Wenus, utożsamiony z greckim Erosem. ANNA PERENNA - bardzo stara bogini rzymska, roku i długiego życia, żona boga rzeki Ninicjusza.
BACHUS - bóg winnej latorośli, wina i płodnych sił przyrody, syn Zeusa i Semele. Neka od najpoznatijih jesu: Janus (bog vrata i vremena, nekada vrhovni bog, pre Jupitera), Mitra (bog rata i pobede iz Persije), Fortuna (boginja sreće), Kibela (velika majka iz Frigije, majka svih bogova i ljudi), Flora (boginja proleća i cveća), Izida (boginja civilizacije iz Egipta), Pomona (boginja plodova, berbe i obilja), Epona. Odpocznij wygodnie na propozycji która spełni twoje oczekiwania.
Bogowie greccy i ich atrybuty Bogowie rzymscy i greccy odegrali bardzo ważną rolę w kulturze europejskiej, a ich legendy są znane na całym świecie i do dziś inspirują malarzy, poetów, pisarzy czy muzyków. Zarówno mitologia grecka, jak i mitologia rzymska tworzą niezwykły kod kultury, dzięki któremu ludzie mogą porozumiewać się ponad czasem, nierzadko omijając cenzurę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.