czwartek, 5 września 2019

Na pewno zasada pisowni

Jeśli natomiast mówimy o na pewno, to dałabym sobie rękę odciąć, że prawidłowa forma to forma ze spacją. O etymologię mojego przekonania jednak nie należy się pytać. Faktem jest jednak to, że język ulega zmianie, ewoluuje. Stwierdzenie na pewno złożone jest z dwóch elementów: przyimka na w połączeniu z dawną, prasłowiańską formą przymiotnika pewno rodzaju nijakiego.


Konsekwencją tej informacji jest fakt, iż jedyną poprawną formą pisowni jest w tym przypadku zapis rozdzielny. Podobna zasada tyczy się także podobnych zwrotów takich jak: na nowo, na okrągło, a także na prawo czy na lewo.

Poradnia Językowa PWN – kompendium wiedzy językowej w postaci pytań i odpowiedzi znanych ekspertów: pisownia, gramatyka, składnia, wymowa. Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe. Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN. Wczoraj byliśmy na spotkaniu podczas, którego spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi.


Województwo Warmińsko-Mazurskie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Na pewno to wyrażenie przyimkowe składające się z przyimka na i dawnej formy B. Stąd pisownia rozłączna, tak jak na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. Wyraz pewno, choć rzadko używany, jest synonimem przysłówka pewnie, czyli oznacza przypuszczenie.

Przykładami takich fraz są: napewno się uda (błędy łączny zapis), na pewno naprawdę, na pewno zasada pisowni. Inne popularne zapytania jakie odpowiadają tematycznie tej stronie to: napewno dobrze (ponownie niepoprawny zapis jako jedno słowo), na pewno wierszyk, pewnie a na pewno. W ramach grantów otrzymaliśmy pięciostanowiskowy dostęp do Uniwersalnego słownika języka polskiego.


Korzystają z niego głównie twórcy słownika, ale także pedyści. W razie wątpliwości można zwracać się do nich z pytaniami, na które spróbują znaleźć odpowiedź. Zobacz odpowiedzi na pytanie: Jak się pisze - na pewno czy napewno - razem czy rozdzielnie? Jakie są zasady pisowni z nie ? I SORY ŻE TAK DŁUGO ALE TAKĄ MIELIŚMY NOTATKĘ I UWIERZ MI JAK SIĘ JEJ NAUCZYSZ TO NA PEWNO DOSTANIESZ JA TAK DOSTAŁAM ;). Przepisy o łącznej lub rozdzielnej pisowni cząstki -by z partykułami i spójnikami należą do najgorzej opracowanych.


Wyprowadzać z nich jakiekolwiek wnioski bardzo trudno. W tej sytuacji mogę tylko doradzać, aby unikać pisowni dziwacznej, do której przepisy te skłaniają, np. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi bez wyjaśnień byłoby w tym wypadku błędem, gdyż w każdej parze dopuszczalne są obie formy pisowni, tyle że każda z nich w zupełnie innych sytuacjach, nie ma tu więc mowy o wymienności. Szczegóły w dalszej części artykułu, a na zakończenie konkretne wskazówki praktyczne. Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji (Edward Polański).


Pisownia „nie” z czasownikami może sprawiać wiele problemów szczególnie, jeżeli mylony jest on z innymi częściami mowy. Oto wyjaśnienie zasady pisowni „nie” z czasownikami oraz mała ściągawka, dzięki której łatwiej będzie zapamiętać tę zasadę. Pisownia nie razem i oddzielnie sprawia problem wielu osobom.


Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśnię nieco sytuację i skończą się Twoje niepewności.

Zasady pisowni dużą literą (i wielką). Czy istnieje zasada, która mówi o użyciu w tym kontekście dużych liter? Postanowiliśmy wyjaśnić kilka kłopotliwych kwestii.


Sprawdźcie więc, co należy pisać dużą literą. Osoby mające wątpliwości co do pisowni tego lub innego wyrazu proszę o zajrzenie do słownika PWN. Do tej pory na wszystkie pytania ortograficzne mogłem odpowiedzieć, po prostu zaglądając do niego, a na pewno moje pośrednictwo nie jest nikomu potrzebne. Powyżej wymienione to najbardziej sztandarowe przypadki pisowni łącznej i rozdzielnej. Aczkolwiek na stronach tego bloga będziemy mieli okazję omawiać także wiele innych, które spędzają sen z powiek osobom piszącym.


Wiesz już, że bezemnie jest pisownią nieprawidłową. Weź udział w szybkim quizie, sprawdź częste błędy lub zapoznaj się z innymi hasłami. Strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z zapisami w polityce prywatności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty