Miłość – uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań, postaw. Często jest inspiracją dla dzieł literackich lub malarstwa. Stanowi ważny aspekt psychologii, filozofii i religii. Miłość pojawia się tam, gdzie osoba-ja nawiązuje kontakt z osobą-ty. Choć miłość wymaga wsłuchania się w potrzeby partnera nie oznacza to, że mamy się dla niego w całości poświęcać.
Uciekając przed własnym egoizmem nie należy wszak pielęgnować egoizmu cudzego. Miłość zmienia się w czasie i żaden jej etap nie trwa. Brakuje więc przede wszystkim jasnej definicji miłości oraz praw jej rozwoju. Z tego braku logicznie wynikają konsekwencje na płaszczyźnie współczesnej mentalności.
Wyrażają się one w powszechnym przekonaniu czy odczuciu, że miłość jest zjawiskiem nieokreślonym, trudnym do ujęcia i zdefiniowania. Dwie panie psycholog – Ellen S. Hatfield (Walster) zaproponowały rozróżnienie miłości na miłość romantyczną (erotyczną, namiętną) i miłość przyjacielską (braterską). Od momentu opublikowania ich książki w latach 70. Miłość platoniczna bardzo często jest kojarzona z tym pierwszym, młodzieńczym zakochaniem. Definicja miłości platonicznej mówi, że pozbawiona jest ona.
PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI „zyski psychiczne wynikające z wykształcenia scenariuszy silnie nagradzających i unikalnych (jeżeli jesteśmy przekonani, że tylko dany partner jest nas w stanie zrozumieć czy skutecznie służyć pomocą). Krzywa ilustrująca natężenie intymności na rysunku opada więc bardzo powoli. Psychologia miłości to kolejna popularnonaukowa pozycja autorstwa Bogdana Wojciszke. Nie łatwo jest podać definicję miłości i choć psychologowie najchętniej pozostawili by to zadanie poetom, autor podejmuje się analizy tego terminu.
Oprócz etapów rozwoju i składników miłości mowa także o sprawach z pewnością bliższych. Bez zwątpienia jest ona silnym uczuciem. Istnieją różne rodzaje miłości, a także jej odcienie. Czy krótki związek młodych, dojrzewających ludzi można określać miłością? Czy możliwa jest silna i prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia, czy jednak należy sobie zapracować na ten termin?
Odwołuje się on do podziału Stenberga, wyróżniając trzy zasadnicze. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje radzi, by umacniać i rozwijać więź między partnerami, poprzez rozwijanie każdego ze składników miłości. Bo jak powtarza wielu z nas – „prawdziwa miłość jest najważniejsza. Brak spójnej definicji miłości jest dowodem na nieudolność psychologów i filozofów. Skoro coś istnieje to musi istnieć również definicja - uniwersalna i spójna.
Wielbiciele miłości wolą, żeby pozostawała ona w oparach tajemnicy i świętości. Bo wtedy fajniej się wzdycha i robi maślane oczy. Czy możliwe jest racjonalne podzielenie związku kobiety i mężczyzny na odpowiednie etapy? Prawdopodobnie tak #128521; Psychologia społeczna wytłumaczy każde zagadnienie, nawet takie jak miłość. Budowanie relacji w temacie długofalowym jest wymagające, nieustanne – od euforii, rozczarowania, po stały związek.
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy. Starożytni Grecy nazywali miłość „Szaleństwem bogów”. Ludzie przez tysiące lat umierali przez miłość, modlili się o miłość, wyśpiewywali miłość, żyli i zabijali dla miłości. Miłość to jedno z najważniejszych uczuć, jakich doświadczamy, jednak wciąż nie poznaliśmy jej wystarczająco dobrze.
Biolodzy, neurolodzy, psycholodzy i psychiatrzy starają się rozgryźć, na czym polega fenomen tego głębokiego uczucia. Poczucie odmienności wydaje się towarzyszyć dorosłym dzieciom alkoholików przez całe życie. Ta alienacja, wzmożona przez wyobcowanie w dzieciństwie, jest bardzo trudna do przezwyciężenia. Nie musi ona jednak być tak wielkim problemem, wyrażającym się w stwierdzeniu: „Jestem inny, bo nie jestem nic wart. Jesteś inny, bo jesteś wyjątkowy i rozwijasz swoją osobowość.
Rozumienie miłości według powyższej definicji najczęściej daje uzyskany efekt wzajemnego zrealizowania się. Miłość jest przedmiotem i źródłem inspiracji dla twórców sztuki oraz literatury, religii i psychologii. Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe.
Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN. Słowo to miało w historii wiele znaczeń przed-psychologicznych i odnosiło się nie do stanu indywidualnego umysłu, ale najpierw do.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.