Kwestie związane z PCC zostały uregulowane w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy stanowią, że obowiązek zapłaty podatku przy zakupie auta pojawia się przy zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Z powyższego wynika, że decydując się na auto z komisu lub salonu, nie ma konieczności ,,użerania się. Uwaga – zwrot „kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok”, w którym są składane deklaracje PCC-– oznacza, że będzie to deklaracja roczna złożona rok wcześniej, a dotycząca rozliczenia za lata wstecz. Obowiązek zapłaty PCC dotyczy sytuacji zakupu auta używanego od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.
Kupując nowe auto w salonie samochodowym lub w komisie nie ma konieczności zapłaty tego podatku – w cenę samochodu wliczany jest wówczas podatek VAT. Nabywca kupujący samochód od prywatnego sprzedawcy, który nie wystawia faktur VAT, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak rozliczyć się z fiskusem? Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest obciążony zakup samochodu (lub innego pojazdu) od osoby fizycznej.
Po zakupie samochodu, nabywca może mieć obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Poniżej link do pobrania druku PCC-3. Podsumowując ten podatek jest kolejnym z kosztów przy zakupie samochodu. Kupno samochodu bezpośrednio od właściciela niesie za sobą jednak tyle korzyści, że warto ponieść i ten koszt.
Co jeśli nie jesteśmy przygotowani na jakiekolwiek wydatki przy zakupie samochodu? Zapraszamy do skorzystania z oferty net4car. Co ciekawe, urzędnicy przy wyliczaniu wartości podatku konfrontują kwoty wpisane w umowie kupna sprzedaży z własnymi tabelami, w których wpisane są szacowane wartości konkretnych modeli.
Kupujesz samochód od prywatnej osoby? Tagi: druk pcc-kupno auta podatek pcc-PCC-pobierz podatek podatek od czynnosci cywilno prawnych podatek od kupna samochodu podatek od zakupu samochodu. Gdzie i kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu (PCC)? Nie tylko kupujący, czyli kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży samochodu.
Zwykło się uważać, że podatek od nabytego auta płaci wyłącznie jego nabywca. Tymczasem, w niektórych sytuacjach, obowiązek ten ciąży także na sprzedawcy, czyli właścicielu auta – z tej grupy wyłączone są wszelkie inne formy. Z PCC, czyli podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bardzo często mamy styczność przy zakupie samochodu. Jako osoba kupująca pojaz którego wartość przekracza tys. Uwaga: nie ma znaczenia kwota, jaka została wpisana na umowie sprzedaży samochodu, ale realna wartość rynkowa.
Samochody zza granicy zwolnione z podatku. Podatek od wzbogacenia wynosi proc. Już niedługo możliwa będzie profesjonalna rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy.
Warto wiedzieć, że za taki pojazd nie zapłacimy podatku PCC. Przy umowie sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na kupującym. Jeśli w ciągu dni nie wypełni on deklaracji PCC-i nie wpłaci pieniędzy do urzędu skarbowego, grozi mu grzywna nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kupując samochód od osoby niebędącej płatnikiem VAT należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszą: , , , , lub 19zł. Nie ma co ukrywać, że samochód przydaje się w życiu. I nie ma co ukrywać, że i od kupna samochodu trzeba zapłacić podatek. Gdy kupujemy samochód od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zacznijmy od tego, że mowa tu nie o podatku od zakupu samochodu, choć to określenie jest dość jednoznaczne i każdy wie o co chodzi.
Tymczasem jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, a zatem nie płacicie za samochó ale za umowę jaką zawarliście. Pobiera się go od osoby fizycznej i uiszcza go kupujący. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?
Stawka tego podatku od wielu lat się nie zmienia i obecnie wynosi proc.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.